Bize Sorun

En İyi SEO Analiz Araçları Nelerdir

SEO uyumlu içerikler ve SEO uyumlu Web sitelerinin neden olması gerektiği konusunda detaylı bilgileri verdik. Ancak bundan sonra da SEO uyumlu içeriklerin ve web sitesinin performans ve SEO uyumunun raporlanmasının yapılması gerekir. Bu da site içerisindeki SEO’ların yeterliliği ve doğruluğu hakkında çıkarımlar yapmamıza neden olur. İçeriğin kopya bir içerik olup olmadığından performansına kadar hemen hemen her konuda bilgi edinmiş oluruz. SEO analizinde ücretli ya da ücretsiz yüzlerce farklılıkta program vardır. Bu programlar bize bir raporlama yaparak analizde bulunur. SEO analiz yapan bu araçlar hakkında detaylı bilgi vereceğimiz yazımızda siz de SEO uyumunuzu kolaylıkla yapabilirsiniz.

Web Sitesinde SEO Analizi Nasıl Yapılır?

Web sitenizin bir URL’si vardır. Bu URL’yi analiz ederseniz siteniz hakkında bir analiz etmiş olursunuz. Siteniz hakkında genel bir analiz elde etmiş olursunuz. Analiz ekranın web site içerisindeki SEO, indexleme, web sitesinin mobil uyumluluğu, sosyal medya varlığı, verimlilik, alan adı (domaim), sunucu ve güvenlik verileri hakkında detaylı bir raporlama yapılmasına olanak sağlar. Arama motorlarında sitenizin sıralamasını net bir şekilde görmenizi sağlar. Denetlenen sayfaların sahip olduğu başarı grafikleri, hataları, uyarıları ve temel bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Web sitelerin optimizasyonunda SEO analiz araçları site sahiplerinin kendilerini görmeleri açısından önemli bir yere sahiptir. Her web sitesinde SEO analizi yapılması zorunlu olmasa da artık bir gerekliliktir. Dijital pazarlama uzmanları, siteyi olumsuz etkileyebilecek web site sorunları hakkında fikir sahibi olmak için teknik bir SEO analizine ihtiyaç duyarlar. Bu sebepledir ki en çok kullanılan ve web sitesi yönetenlerin bilmesi gereken SEO analiz araçları hakkında kısa bilgiler paylaşacağız.

  • Google Search Console: Kullanıcılar tarafından en sık rastlanan SEO sorunlarının çözümünde kullanılan bir analiz aracıdır. Raporlama yaparak sitenin sorunları hakkında yardımcı olur.
  • GTmetrix: Site içerisindeki site hızı ve kullanıcı deneyimlerinde yaşanan teknik sorunlar konusunda bir performans analiz aracıdır. Örneğin sayfa yüklenme süreleri gibi faktörlerin iyileştirilmesi ve arama motoru sıralamasında olumlu bir etkiye sahiptir.
  • Screaming Frog: Genel olarak teknik analiz konusunda hemen hemen her analizi yapacak SEO analiz araçları arasında önemli bir yere sahiptir. Kullanıcılar sıklıkla SEO analizi için önermektedir.
  • Page Modified:Tarayıcı içerisinde çalışarak siteyi tarayıp incelemek için gerekli verileri işler.
  • SEOmator: Piyasada bulunan en güçlü teknik SEO analiz aracıdır. SEOmator tek bir platformda teknik, sayfa üzerinde ve sayfa dışında analiz sunmaktadır.
  • SEMrush Site Audit: Diğer analiz araçları ile arasındaki en belirgin farklılık gösterge panosu oluşturabilme ve raporlama yeteneğidir.
  • Google Page Speed İnsights: Sayfa yüklenme hızı konusunda kullanıcı dostu bir analiz aracıdır.
  • Ahrefs Site Audit Tool: Genellikle kurumsal düzeyde bir teknik analiz aracıdır.
  • Deep Crawl: Teknik bir SEO analiz aracındaki tüm özelliklere sahiptir.

On Crawl: Kapasite bakımından rakipler arasında fark yaratmaktadır.